A 25 éves Egyházi Könyvtárak Egyesülése jubileuma

Alapításának huszonötödik évfordulóját ülte ünnepélyes és családias hangulatban az Egyházi Könyvtárak Egyesülése Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dísztermében március 5-én. Ezen az eseményen könyvtárunk képviseletében Bak Ágnes és Kurta József vett részt.

A tartalmas ünnepség a hagyományossá vált módon, igeolvasással kezdődött.

A tartalmas ünnepség a hagyományossá vált módon, igeolvasással kezdődött.

Ásvány Ilona elnökasszony Isten iránti hálával köszöntötte az egybegyűlteket. Az ünnepség mottójául méltán választotta Szent Ágoston szavait: a „Szükséges dolgokban egység, a kétségesekben szabadság, de mindegyikben szeretet” legyen, hiszen az 1994 óta eredményesen működő szakmai és ökumenikus egyesületben a különböző felekezetű képviselőknek a sokszor akadályokba ütköző teendőik során sikerült megtalálniuk a közös nyelvet. Előadásában az egyesület működéséről, eredményeiről számolt be.

Sörény Edina, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője az egyházi könyvtárak, mint nemzeti ismerettárak mindenkori szerepét és jelentőségét hangsúlyozta Eszterházy Pétert idézve: „Az embernek olyan haza kell, ahol talaj, munka, barátság, pihenés és szellemi befogadóképesség egyetlen természetes, kiegyensúlyozott és rendezett egészet, sajátos és egyéni világmindenséget alkot. A haza legjobb meghatározása: a könyvtár.”

Barátné Hajdú Ágnes az EKE 25 éves munkáját Nehémiás szavaival (Neh 3,38) jellemezte: „Mi azonban építettünk várfalat, és már az egész várfal elkészült félmagasságban, mert a nép nagy kedvvel dolgozott”.

Az Informatikai és Könyvtári Szövetség részéről Ramháb Mária nyilatkozott elismerően, majd Szelestei Nagy László, az PPKE Magyar Irodalomtudományi Tanszék és a MTA doktora a 1970-es évekbeli egyházi könyvtár-érdekképviseleti tapasztalatait osztotta meg. Monok István Megfontolások egy szükséges egyházi könyvtári stratégiához című előadását Kurta József tolmácsolta. A megemlékezők sorában Kövécsi Ildikó, Baranya Péter és Mészáros Kornélia is jelen volt.

Az eseményt a Monarchia vonósnégyes szolgáltatta zene tette magasztossá.